مطالبی که قبل از عکاسی اسپرت باید بدانید

آموزش تخصصی عکاسی با تکنیک های جدید دنیا

مطالبی که قبل از عکاسی اسپرت باید بدانید

۱۰ بازديد

 

 عکاسی اسپرت نوعی از عکس برداری است که در کشور های خارجی با عنوان عکاسی نامزدی یاد شده است. عکاسی اسپرت را می توان به عنوان یکی از شاخه های عکاسی عروسی و مراسم ها به شمار آورد. این نوع عکاسی امروزه در بسیاری از قسمت های ایران نیز رایج شده است. زوج های جوان در نزدیکی جشن عروسی خود استقبال زیادی از این نوع عکاسی می کند. به دلیل اینکه عکاسی اسپرت، سبک جدیدی از عکاسی است بسیاری از افراد با آن آشنایی ندارند و همچنین برخی از عکاسی ها نیز در این زمینه بی تجربه هستند. گاهی برخی از افراد این نوع عکس را با عکس ورزشی اشتباه می گیرند. عکاسی های اسپرت قبل از مراسم عروسی انجام می گیرد و باعث می شود که عروس و داماد برای عکاسی در روز عروسی آماده شوند. نکته مهم تر است که شما در روزی که عکاسی اسپرت را انجام می دهید در حال آزمایش هستید و اگر در آن روز به خوبی ظاهر شوید. می توانید این اطمینان را داشته باشید که در عکاسی روز عروسی تان نیز به خوبی ظاهر خواهید شد. مجموعه عکسیران می تواند به بهترین نحو این خدمات را برای شما انجام دهد.

عکاسی اسپرت یا همان چیزی که اروپایی‌ها به نام عکاسی نامزدی (Engagement) از آن نام می‌برند یکی از شاخه‌های عکاسی عروسی و پرتره است که اخیراً در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است. استقبال زوج‌های جوان از این نوع عکاسی به حدی زیاد شده که این روز‌ها، منوی آتلیه‌های عکاسی  علاوه بر خدماتی مانند عکاسی و فیلم‌برداری از مراسم عروسی، شامل خدمات عکاسی اسپرت هم می‌شود. به دلیل جدید بودن این سبک از عکاسی، نه تنها خود عروس و داماد‌ها، بلکه بسیاری از آتلیه‌های عکاسی نیز در این زمینه کم تجربه هستند. به حدی که گاهی اوقات عکاسی اسپرت، با عکاسی ورزشی اشتباه گرفته می‌شود!
در اینجا مدل‌های متنوعی از این نوع عکاسی را همراه با توضیحات دقیق می‌بینید که به شما کمک می‌کند، به عنوان عکاس (و یا به عنوان مدل) عکس‌های اسپرت زیباتری بگیرید.

 

آن‌ها در روز عکاسی اسپرت معمولاً بی‌تجربه‌اند و چندان راحت نیستند. بنابراین می‌توانند در روز عکاسی اسپرت، ایستادن در مقابل دوربین را تمرین کنند.
اما نکته مهم‌تر این است که آن‌ها در حال آزمایش شما نیز هستند. بسیار مهم است که در روز عکاسی اسپرت چطور ظاهر شوید. به عنوان یک عکاس عروسی، در این روز باید خودتان را اثبات کنید. در این صورت می‌توانید در روز عروسی با آرامش و اطمینان خاطر فوق‌العاده‌تری کار کنید. به عنوان یک عکاس عروسی، در اینجا می‌توانید تجربه شخصی من را همراه با مثال‌ها و عکس‌هایی از وب‌سایت‌های عکاسی اروپایی مطالعه کنید.

 

به آن‌ها کمک کنید که چطور آماده شوند
برایشان توضیح دهید که برای عکاسی به کجا می‌روید و بهتر است در آنجا چه لباس‌هایی بپوشند و چه چیز‌هایی همراه خود بیاورند. به آن‌ها اطمینان دهید که روز عکاسی اسپرت، به حساسیت روز عروسی نیست و باید سعی کنند که در این روز بیشتر از اینکه به عکس‌هایشان فکر کنند، به فکر خوش‌گذرانی باشند. وقتی به آن‌ها خوش می‌گذرد شما هم می‌توانید عکس‌های بهتری بگیرید. عکس‌های اسپرت بیشتر سبک خبری دارند و معمولاً به گونه‌ای هستند که انگار اصلاً ژست به خصوصی ندارند. به همین دلیل هرچقدر آن‌ها سرحال و شاد‌تر باشند، احتمال شکار لحظه‌های زیباتری را به شما می‌دهند.

 

برای عکاسی اسپرت باید چه لباسی بپوشند
نام کلمه اسپرت، در واقع بهتر است به عنوان “غیر رسمی” به کار رود. لباس‌های زیبا و غیر رسمی، برخلاف لباس‌های کلاسیک و رسمی، امکان خارج شدن از ژست‌های معمول را به زوج‌ها می‌دهند. شاید به همین دلیل هم باشد که کسی این مدل عکاسی را عکاسی نامزدی نمی‌نامد. زیرا اغلب زوج‌های جوان، هنگام نامزدی لباس‌های رسمی و فاخر می‌پوشند که امکان عکاسی با ژست‌های متفاوت را به عکاس نمی‌‌دهد. برخلاف لباس‌های نامزدی، شلوار‌های جین، کاپشن‌های چسبان و نه‌چندان بزرگ، کلاه‌های کاموایی و کفش‌های راحت ورزشی برای این مدل عکاسی پیشنهاد می‌شود و این لباس‌های راحت، به شلوارهای پارچه‌ای و پالتو ارجحیت دارند. در تابستان هم لباس‌ها باید به گونه‌ای باشد که انگار به یک پیک‌نیک رفته‌اید. وسایلی مانند بادکنک‌های رنگی، کتاب‌های کوچک، کلاه‌های آفتابی و صندل‌های رنگارنگ، باعث می‌شود که احساس راحتی و شادی بیشتری داشته باشند. همراه بردن چند شاخه گل (حتی اگر لازم شد از نوع مصنوعی) را هم فراموش نکنید.
اگرچه بهتر است رنگ لباس‌ها شاد و نزدیک به هم باشد، اما بهتر است برای رنگ لباس‌ها چندان حساسیت به خرج ندهید. خیلی از زوج‌های جوان لباس‌های همرنگ مناسب ندارند و اصرار عکاس بر همرنگ بودن لباس‌ها ممکن است برایشان دردسرساز باشد. دقت داشته باشید که مکان‌هایی که می‌روید از لباس‌هایی که می‌پوشند اهمیت بیشتری دارد و همچنین می‌توانید با کمی خلاقیت و مهارت در هنگام ویرایش عکس‌ها، رنگ لباس‌ها را تا حدودی ویرایش و نزدیک به هم کنید.

 

به آن‌ها فرم بدهید
این دقیقاً برخلاف چیزی است که در قسمت قبلی گفتم. عکس‌های اسپرت باید کاملاً طبیعی و در راحت‌ترین شکل ممکن باشد. اما اصلاً به آن معنی نیست که شما نباید به زوج‌های جوان ژست بدهید. آن‌ها معمولاً نمی‌توانند ژست‌های خوبی بگیرند و این شما هستید که می‌توانید از آن‌ها بخواهید در حالت‌های مختلف قرار بگیرند. پس از سال‌ها تجربه عکاسی عروسی، به جرات می‌توانم به شما بگویم که اغلب عکس‌هایی که می‌بینید، حتی آن‌هایی که خیلی طبیعی هستند هم ژست داده شده‌اند. در واقع این شغل شماست که طوری از آن‌ها عکس بگیرید که وقتی بیننده‌ای عکس‌ها را می‌بیند تصور کنید عکس‌ها طبیعی گرفته شده‌اند.
زوج‌های جوان نمی‌دانند چطور باید بایستند، دست‌هایشان را چطور نگه دارند، بدنشان به کدام طرف متمایل باشد، کجا را نگاه کنند و نهایتاً اینکه دقیقا کجای کادر قرار ‌بگیرند. تمام این راهنمایی‌ها را شما باید به آن‌ها بدهید. یک ترفند عمومی را در خاطر داشته باشید. استفاده از پیش و پس‌زمینه در تصاویرتان، می‌تواند فرم‌های تکراری‌تان را زیبا و مدرن جلوه بدهد. دو زوج رو به هم، از زاویه بالا، از کنار با یک دیوار، از روبروی یکی از زوج‌ها با پیش‌زمینه یک درخت، همگی یک فرم هستند، اما جلوه‌هایی متنوع را ایجاد می‌کنند.

 

چه زاویه‌ای انتخاب می‌کنید
مهم است که عکس‌های اسپرت را از چه زاویه‌ای می‌گیرید. بسیاری از عکاسان این زاویه را با زاویه عکس‌های عروسی اشتباه می‌گیرند و این دو را یک عکس حساب می‌کنند. فراموش نکنید که عکس‌های عروسی به این دلیل معمولاً کامل و دقیق ثبت می‌شوند که مشتری‌ها می‌خواهند خودشان را در لباس عروسی به خوبی مشاهده کنند. خانواده‌ها نیز به همین دلیل عکس‌های عروسی را بیشتر دوست دارند. آن‌ها هم می‌خواهند فرزندانشان را در آن لباس‌ به خوبی ببینند. اما عکاسی اسپرت، عکاسی موقعیت است. لباس‌ها در درجه پایین‌تری از اهمیت قرار دارند و معمولاً پیش از عکاسی سفارش داده نمی‌شوند. به همین دلیل می‌توانید با انتخاب زاویه‌هایی که بخشی از صورت یا بدن سوژه پوشیده می‌شود، حالت طبیعی و خبری را در تصویر ایجاد کنید.
برای این کار سعی کنید تا حد ممکن از خطوط مستقیم و زوایای ۹۰ درجه در تصویر بپرهیزید. قرار دادن زوج‌ها در زوایای V (وی) شکل، در گوشه‌ای از کادر، در انتهای یک انحنا یا در یک سوم‌های طلایی و نسبت‌های فیبوناچی، می‌تواند به شما کمک کند تا کادرهای زیباتری ببندید. حتی می‌توانید یکی از زوج‌ها را در پشت دیگری پنهان کنید یا بخشی از صورت یکی را پشت صورت دیگری بپوشانید.

 

با لبخند یا بدون لبخند
یکی از تفاوت‌های مهم عکس‌های اسپرت اروپایی و ایرانی، دیدگاه زوج‌ها به این سبک عکاسی است. عکس‌های Engagment یا همان عکس‌های اسپرت اروپایی اغلب در حال خنده و شادی و بوسه زوج‌ها ثبت می‌شوند. اما عکس‌های اسپرت ایرانی که اغلب برگرفته از الگو‌های مدل‌های فشن گرفته می‌شوند، با صورت بدون حالت یا گاهی اوقات حتی با اخم ثبت می‌گردند.
اگرچه این ترفند همیشگی نیست، اما شخصا پیشنهاد می‌کنم که دست کم عکس‌های دونفره را با لبخند ثبت کنید و مدل‌های فشن را بیشتر برای عکس‌های تک‌نفره اسپرت به کار گیرید.

 

تجربیات روزمره را به کار گیرید
سعی کنید فضای اسپرت را از مکان‌ها شرایط معمول دور کنید. عکاسی کویر و لب چشمه‌ یک کوه خیلی قدیمی‌ و عمومی شده است. به دنبال ایده‌های جدید باشید. مثلاً عکاسی در یک کافه نیمه‌تاریک با دو فنجان قهوه، عکاسی در شب روبروی درب یک تالار تاتر، عکاسی در یک ایستگاه اتوبوس نزدیکی‌های صبح زود، می‌توانند عکس‌های خاص‌تری را برای زوج‌های جوان ایجاد کنند. فراموش نکنید که عکاسی از زوج‌های جوان در مکان‌های پرتردد چندان ساده نیست و به سرعت توجه عموم را به خود جلب می‌کند. ضمناً برای عکاسی در این مکان‌ها، تجهیزات خیلی بزرگ بیشتر دردسرساز خواهند بود. بنابراین بهتر است پیش از تصمیم برای گرفتن عکس در این اماکن، چندین بار با دوربین‌های کوچک‌تر و بدون نورپردازی، اقدام به عکاسی خیابانی کنید تا مهارت لازم را در حین عکاسی از زوج‌ها داشته باشید.

من سعی کردم تجربیات خودم را با نگاهی به روش‌های عکاسی اسپرت در خارج از ایران ترکیب کنم و در اختیار شما قرار دهم. آیا شما هم تجربه یا نقد و نظری در ارتباط با این موضوع دارید؟ خوشحال می‌شوم که در بخش نظرات، در این بحث شرکت کنید و سوالات خودتان را بپرسید.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.